Lobbywatcher
lwxlwxlwx
lwlog


Know your files.

Lobbywatcher keeps tabs on federal government data for journalists, researchers, political staff and, yes, lobbyists.

Check in regularly to see who's suing, who's lobbying, and who's changing jobs in political Ottawa.

And follow Lobbywatcher on Twitter for instant updates.

lwtw

Consider a PayPal donation to keep Lobbywatcher active.


lwbc
lw1 lw1
fl fl2 fl3
Industry Min. Christian ParadisRogers Communications Inc.2013-01-08
Submitted:
2013-02-19
Aboriginal Affairs Min. John DuncanBC Dairy Association2013-02-06
Submitted:
2013-02-19
Public Safety Min. Vic ToewsCanadian Police Association2013-02-07
Submitted:
2013-02-18
Min. of State (Small Business and Tourism) Maxime BernierFédération des producteurs de lait du Québec2013-02-05
Submitted:
2013-02-18
Transport Min. Denis LebelThe Shipping Federation of Canada2013-02-07
Submitted:
2013-02-18
Min. of State (Small Business and Tourism) Maxime BernierTourism Industry Association of Canada2013-02-05
Submitted:
2013-02-15
Canadian Heritage and Official Languages Min. James MooreCorus Entertainment Inc.2013-01-09
Submitted:
2013-02-15
Industry Min. Christian ParadisCanadian Chamber of Commerce2013-01-28
Submitted:
2013-02-15
Min. of State (Small Business and Tourism) Maxime BernierFédération des producteurs de lait du Québec2013-02-05
Submitted:
2013-02-15
Min. of State (Small Business and Tourism) Maxime BernierDairy Farmers of Canada2013-02-05
Submitted:
2013-02-15
National Revenue Min. Gail SheaCANADIAN FEDERATION OF INDEPENDENT BUSINESS2013-01-21
Submitted:
2013-02-15
Min. of State (Small Business and Tourism) Maxime BernierCANADIAN FEDERATION OF INDEPENDENT BUSINESS2013-01-17
Submitted:
2013-02-15
Industry Min. Christian ParadisSaskatchewan Telecommunications2013-01-08
Submitted:
2013-02-15
Human Resources and Skills Development Min. Diane FinleyUniversity of Ontario Institute of Technology2013-01-21
Submitted:
2013-02-15
Industry Min. Christian ParadisInerjys Ventures Inc.2013-02-04
Submitted:
2013-02-15

lw1 lw1
fl fl2 fl3
Lib. MP Joyce MurrayHOTEL ASSOCIATION OF CANADA2012-10-01
Lib. MP Joyce MurrayHOTEL ASSOCIATION OF CANADA2012-10-01
Lib. MP Joyce MurrayHOTEL ASSOCIATION OF CANADA2012-10-01
CPC MP Dean AllisonGoldcorp Inc2012-09-27
CPC MP Dean AllisonGoldcorp Inc2012-09-27
CPC MP John CarmichaelCanadian Association of Mutual Insurance Companies2012-09-27
CPC MP Joe DanielCanadian Association of Mutual Insurance Companies2012-09-27
CPC MP Joe DanielCanadian Association of Mutual Insurance Companies2012-09-27
CPC MP Shelly GloverREAL PROPERTY ASSOCIATION OF CANADA (REALPAC)2012-09-27
CPC MP Shelly GloverREAL PROPERTY ASSOCIATION OF CANADA (REALPAC)2012-09-27

lw1 lw1

Lobbywatcher's Federal Court docket information is now available exclusively to susbscribers of blacklocks.ca.


fl fl2 fl3
- Department of Foreign Affairs, Trade and Development ActAppointment of CHRISTOPHER MACLENNAN of Gatineau, Quebec, to be Associate Deputy Minister of Foreign Affairs, to hold office during pleasure, effective February 10, 2020.2020-02-06
- Other Than Statutory AuthorityAppointment of RICHARD BALE as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Central African Republic and as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Gabonese Republic, with residence in Yaoundé; SÉBASTIEN BEAULIEU as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Republic of Guinea, with residence in Dakar; MARK GLAUSER as High Commissioner for Canada in the Republic of Vanuatu, with residence in Canberra; JAMAL KHOKHAR as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Turkmenistan, with residence in Ankara; PETER MACARTHUR as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Republic of the Philippines; CAMERON MACKAY as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Democratic Republic of Timor-Leste, with residence in Jakarta; and NELL STEWART as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Islamic Republic of Mauritania, with residence in Rabat.2020-02-06
- Other Than Statutory AuthoritySalary Order (Crown Corporations).2020-02-06
- Social Sciences and Humanities Research Council ActRe-appointment of WARREN EDWARD HEWITT of Ottawa, Ontario, as President of the Social Sciences and Humanities Research Council, to hold office during pleasure for a term of one year, or until such time as a new President is appointed, whichever occurs first, effective March 1, 2020.2020-02-05
- Canadian Dairy Commission ActAppointment of ROBERT INGRATTA of Vancouver, British Columbia, to be Chairperson of the Canadian Dairy Commission, to hold office during pleasure for a term ending on December 16, 2021.2020-02-05
- Canadian Dairy Commission ActReappointment of JENNIFER HAYES of Shigawake, Quebec, as a member of the Canadian Dairy Commission, to hold office during pleasure for a term of three years.2020-02-05
- Other Than Statutory AuthorityAppointment of NATHALIE L. GODBOUT, one of Her Majesty's counsel learned in the law, to be a Judge of the Court of Queen’s Bench of New Brunswick, Family Division, and a Judge ex officio of the Court of Appeal of New Brunswick.2020-02-05
- Other Than Statutory AuthorityAppointment of THEODOR BOCK of the City of Winnipeg, in the Province of Manitoba, Barrister-at-law, to be a puisne Judge of Her Majesty's Court of Queen's Bench for Manitoba.2020-02-05
- Quarantine ActMINIMIZING THE RISK OF EXPOSURE TO 2019-nCoV ACUTE RESPIRATORY DISEASE IN CANADA ORDER in order to protect the health of exposed travellers as well as the health and safety of the general public from the 2019-nCoV acute respiratory disease outbreak through heightened oversight of all individuals arriving to Canada from Hubei Province, China as part of the Government of Canada’s action to bring Canadians home.2020-02-03
- National Security and Intelligence Committee of Parliamentarians ActAppointment of the HONOURABLE DAVID J. MCGUINTY, P.C., a member of the House of Commons who belongs to the government party, to be a member of the National Security and Intelligence Committee of Parliamentarians, to hold office during pleasure until the dissolution of Parliament following his appointment.2020-02-02

lw1 lw1
fl fl2 fl3

"